Twórca najpiękniejszych baśni

Hans Christian Andersen swojej twórczości baśniopisarskiej nie traktował na początku poważnie. W jego mniemaniu był to tylko dodatek, ponieważ chciał on spełniać się, tworząc niesamowite książki dla dorosłych. Nomen omen, to właśnie baśnie przyniosły mu największą sławę. Tak, Andersen ma na koncie kilka książek dla dorosłych, m.in. “Improwizator”, “OT”, “Tylko grajek”, ale to nie one przyniosły mu największą sławę. Autor złościł się na dorosłych za to, że Ci na początku nie potrafili dostrzec prawdziwego sensu baśni, jakie on tworzył. Dla dzieci dedykowane było “pudełko”, ale to w końcu rodzice mieli zapoznać się z zawartością, która miała również nauczyć najmłodszych pewnych, życiowych wartości.

Hans Christian Andersen nie żyje już od wielu lat, ale pamięć o nim nie słabnie. Dowodem są liczne upamiętnienia, jak chociażby nazwy ulic, szkół, czy też przedszkoli.

“Improwizator”

Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji do tego, aby zobaczyć Włochy, to dzięki tej książce w końcu będzie miał do tego doskonałą okazję. Andersen miał niezwykły talent do tego, aby opisywać pewne miejsce, ich urok, smak, kulturę. Nie trzeba było tam jechać, aby przekonać się, że tak jest naprawdę. Niezwykła książka, która sprawi, że człowiek będzie chciał chłonąć całym sobą.

Głównym bohaterem tej książki jest młody chłopiec o niezwykłej wrażliwości. On to dostaje się pod opiekę rodziny Borghese. Dzięki temu, że ma tak niezwykły talent, z miejsca potrafi tworzyć poezje na zadany temat. Chłopiec chciałby zostać tytułowym improwizatorem i jest na najlepszej drodze ku temu. Tylko że im lepiej jest wykształcony, tym trudniej odnaleźć mu się w życiu. To co miało być dla niego ułatwieniem, wcale takie nie jest. Wszystko powoli zaczyna się komplikować.

Czytając tą książkę, ma się okazję do poznania niezwykłego talentu młodego chłopca, ale również do zobaczenia wielu znanych włoskich zabytków oczyma Andersena. Niesamowita lektura, która pozostaje w pamięci na bardzo długi czas.